Informacja prasowa - Centrum Badań Biomedycznych – nowoczesne laboratoria SGGW

Autor: , Wprowadzenie: Jolanta Nalewajk

Postęp i rozwój innowacyjnych badań na światowym poziomie – w tym kierunku zmierza jedna z warszawskich uczelni. 30 mln zł dofinansowania z RPO WM 2007-13 pozwoli stworzyć nowe i zmodernizować obecne laboratoria SGGW, w tym wyposażyć je w unikatową aparaturę naukowo-badawczą. Będzie to przepustka do rozwoju badań w obszarze nauk klinicznych i biologii molekularnej w oparciu o nowoczesne techniki badawcze. Efektem będą też wyspecjalizowane miejsca pracy. Planowo inwestycja ma być zrealizowana do końca września br. Umowę na jej dofinansowanie podpisali właśnie marszałek Adam Struzik i rektor SGGW prof. dr hab. Alojzy Szymański.

 

Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego jest w trakcie adaptacji istniejących pomieszczeń na Centrum Badań Biomedycznych (CBB) na zintegrowany zespół laboratoriów wyposażonych w innowacyjną aparaturę do badań z pogranicza weterynarii i medycyny. Dzięki temu możliwe będzie przeprowadzanie badań chorób i schorzeń, które stanowią zagrożenie dla szeroko rozumianego zdrowia publicznego. Odbywające się tam badania naukowe będą prowadzone na zwierzętach w sposób zachowujący wszelkie normy etyczne.

 

Modernizacja istniejących oraz utworzenie nowych laboratoriów to również szansa na nowe wyspecjalizowane miejsca pracy. Uczelnia zostanie wyposażona też w unikatową aparaturę naukowo-badawczą. Będzie to krok do badań w obszarze nauk klinicznych i biologii molekularnej.

 

W Laboratorium Diagnostyki Obrazowej powstaną pracownia tomografii i rezonansu magnetycznego, sala demonstracyjna diagnostyki obrazowej, laboratorium biologii molekularnej, hodowli komórek i tkanek, laboratorium nanotechnologii i nanoinżynierii, laboratorium biotechnologii oraz pracowni elektromiografii.

 

Badania prowadzone przez CBB będą dotyczyły zarówno badań podstawowych – rozwiązywanie aktualnie istotnych problemów badawczych w zakresie nauk biomedycznych, medycznych i weterynaryjnych, jak i badan nad lekami, suplementami diety i dodatkami do pasz dla zwierząt w ramach realizowanych projektów  naukowych.

 

Przyznane 30 mln zł dofinansowania to wsparcie zaawansowanych prac badawczych w weterynarii, biologii i biotechnologii  z których skorzystają doktoranci instytucji naukowej i pracownicy kadry naukowej oraz studenci – nie tylko na potrzeby studiów, ale na potrzeby całego kraju.

 

Centrum Badań Biomedycznych SGGW dzięki dotacji zostanie otwarte już 9 października br.

 

Łącznie ta warszawska uczelnia pozyskała w ramach perspektywy 2007-2013 już ponad 42 mln zł dofinansowania, co pozwoliło jej rozbudować jednostkę, zdobyć wysokospecjalistyczny sprzęt badawczy oraz stworzyć klaster innowacji w agrobiznesie.

 

Tytuł projektu: Centrum Badań Biomedycznych

Beneficjent: Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego

Całkowita wartość projektu: 37 257 561,85 zł

Kwota dofinansowania: 30 000 000,30 zł

Działanie 1.1. Wzmocnienie sektora badawczo-rozwojowego

 

 

 

Marta Milewska
Rzeczniczka Prasowa
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego
tel. 22 59 07 602, kom. 510 591 974
e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Agnieszka Pazio
Wydział Informacji i Szkoleń Beneficjentów
Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych
tel. 22 542 27 34
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

Podmiot udostępniający informację: UMWM
Wytworzył/Odpowiada: Jolanta Nalewajk
Data modyfikacji: 2015.09.07 15:28
Modyfikował: Jolanta Nalewajk
Wersja: 5(sprawdź historię zmian)